باطری ماشین

بدون شک باطری خودروها همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دارندگان خودرو می باشد. چراکه بی چون و چرا هر حدود 2 سال یک بار باید تعویض گردد. وجود یک باطری سالم که عملکرد خوبی دارد برای خودروها بسیار ضروری و مهم است و یکی از موارد مهمی است که مالکان خودروها به آن اهمیت بسیار می‌دهند. تعمیر شدن یا نشدن باطری ماشین یکی از سوالاتی که به وفور از باطری سازی ها پرسیده می شود.

باطری ماشین

 

در جواب سوال باید گفت بله میتوان تعمیر کرد. اما توسط تکنیسین و متخصص این کار، به دلیل وجود اسید داخل باطری از این کار در منزل اجتناب کنبد.

نکته مهم در تعمیر باطری اتمی این است که این مایع را به‌هیچ‌عنوان با آب معمولی جایگزین نکنید. چراکه به‌صورت کامل باطری خراب می‌شود. همچنین باید ولتاژ باطری را به‌دقت اندازه‌گیری کنید و لازم است باطری در هنگام شارژ خالی‌شده باشد.

بر اساس نوع باطری و ابعاد آن شما باید مقدار مناسبی از آب باطری  را با سرنگ به داخل باطری‌ها منتقل کنید. بعد باید محل‌های سوراخ شده را به‌دقت پوشانده و تا مانع تبخیر آب داخل باطری و خارج شدن آن شوید. حال باید باطری را با استفاده از روش کند شارژ کنید.

با استفاده از روش های احیا و تعمیر باطری ماشین در داخل باطری صفحات سربی وجود دارند که به هم وصلند و در واقع شش خانه باطری را این صفحات تشکیل میدهند این صفحات داخل الکترولیت یا اسید باطری قرار دارند و از واکنش شیمیایی که بین این دو انجام میشود برق تولید میشود.
حال با افزایش طول عمر باطری روی این صفحات را سولفات سدیم میپوشاند و این صفحات دیگر خاصیت قبلی خود را از دست میدهند .

برای احیای باطری ماشین چه کار باید انجام داد

یکی از روش های احیا و تعمیر باطری ماشین اگر باطری شما یک باطری اسیدی است ابتدا شش عدد درب باطری را باز کنید و اسید داخل باطری را کاملا تخلیه کنید سپس با استفاده از محلول جوش شیرین و آب . (یک لیتر آب دو قاشق جوش شیرین)میتوانید صفحات داخل باطری را تمیز کنید یعنی بجای اسید این محلول را داخل باطری بریزید پس از نیم ساعت باطری را کاملا تخلیه کنید و اسید استاندارد 1250 درجه همراه با آب باطری داخل باطری بریزید پس از آن باتری را به مدت 24 ساعت زیر شارژ قرار دهید.

پس از 24 ساعت باطری را از شارژ خارج کنید و پس از 15 دقیقه باطری را بر روی خودرو ببندید و استارت بزنید اگر ماشین استارت خورد و روشن شد یعنی باطری شما مجددا احیا شده است و آماده است.

روش های احیا و تعمیر باطری ماشین اتمی

اگر باطری شما یک باطری اتمی است ابتدا باید باطری را کاملا دشارژ کرده و کاملا باطری باید تخلیه شود و ولتاژ آن به صفر برسد جهت انجام این کار می‌توانید از یک مصرف کننده برقی مانند یک لامپ 12 ولت استفاده کنید . لامپ را به باطری وصل کنید و صبر کنید تا باطری کاملا تخلیه شود وقتی که لامپ خاموش شد یعنی باطری کاملا تخلیه شده .

پس از انجام این کار باید باطری را شارژ کنید ولی این کار باید کاملا با احتیاط انجام شود چون شارژ چنین باطری ممکن است به معکوس شدن قطبها بیانجامد و دیگر باطری کاملا از بین میرود .

برای همین شارژ باطری را روی شارژ کند و با کمترین آمپر ممکن تنظیم کنید و باطری را به مدت 24 ساعت زیر شارژ بگذارید . البته باید هر ساعت یک بار دمای باطری را کنترل کنید تا زیاد داغ نشود اگر دیدید باطری زیاد داغ شده شارژر را خاموش کنید و صبر کنید باطری خنک شود و مجددا این کار را انجام دهید .

به این نکته توجه کنید که باطری به هیچ عنوان نباید زیاد داغ شود چون اگر داغ شد فوراٌ صفحات داخلی آن قطع میشود حتی برخی برای جلوگیری از این کار باطری را داخل آب خنک میگذارند و سپس باطری را شارژ میکنند تا مشکای پیش نیاید.

پس از این که باطری را 24 ساعت شارژ کردید باطری را روی ماشین نصب کنید و استارت بزنید اگر ماشین روسن شد یعنی باطری شما احیا شده است و میتوانید برای مدتی از آن استفاده کنید.

بهترین روش های احیا و تعمیر باطری ماشین

روشی که می‌توان هم باطری اتمی و هم باطری اسیدی را با آن احیا کرد و در واقع بهترین روش احیای باطری ماشین در جهان شناخته شده است استفاده از نوعی نمک با عنوان منیزیم سولفات نام لاتین(epsom solt) است.

روش های احیا و تعمیر باطری ماشین صد در صد نیست و امکان نگرفتن جواب وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید