ادبلو چیست؟

ادبلو از نظر ساختار شیمیایی یک محلول اوره می باشد که از 32.5 درصد اوره خاص و 67.5 درصد آب دیونیزه شده تشکیل شده است.

ادبلو

ادبلو چگونه کار می‌کند؟

ادبلو به داخل سیستم اگزوز خودرو های دیزلی تزریق می‌شود و باعث کاهش قابل توجه NOX ( گازهای سمی دی اکسید نیتروژن) می‌شود که باعث تخریب محیط زیست، آلودکی هوا و بسیاری از بیماری ها می باشد.

ادبلو

بدین ترتیب که محلول ادبلو که در مخزن اختصاصی در خودرو نگهداری می‌گردد در گازهای خروجی حاصل از احتراق در مسیر اگزوز تزریق شده و پس از تبخیر به آمونیاک و دی‌اکسید کربن تجزیه می‌گردد. در کاتالیست سیستم SCR گازهای NOx در مجاورت کاتالیست با آمونیاک (NH3) واکنش داده و به آب و نیتروژن (N2) تجزیه می‌گردد که هر دو آن‌ها بی ضرر بوده و از اگزوز خارج می‌شوند.

ادبلو

مخزن جداگانه

ادبلو دارای مخزن جداگانه می باشد و هرگز داخل سوخت اصلی خودرو نمی شود و با آن ترکیب نمی‌شود. ادبلو به داخل سیستم اگزوز تزریق می‌شود.

ادبلو

ادبلو در کشور های مختلف نام های گوناگونی دارد. در کشور امریکا به آن  (DEF (Diesel Exhust Fluid می گویند، در برزیل به صورت ARLA32 نام گذاری شده و اسم فنی آن AUS 32 می باشد.

از چه زمانی به ادبلو احتیاج پیدا شد؟‌

پس از سال 2006 ادبلو به عنوان یک تکنولوژی جدید وارد سیستم های دیزلی شد و به شکل یک قانون برای کامیون ها و اتوبوس ها درآمد، حدوداٌ 10 سال است که در بازارهای جهانی ادبلو معامله می‌شود. پس از مشاهده تاثیرات ادبلو به عنوان یک تکنولوژی ارزشمند از سال 2015 ادبلو برای تمامی خودروهای دارای موتور دیزلی جدبد تولید شده اجباری شد و این سیستم در تمامی این خودرو ها تعبیه شد. اعم از خودرو های سواری دیزل، کامیون ها، تراکتورها، ماشین های راه‌سازی، قطار ها و حتی کشتی ها.

اگر خودرو شما مجهز به سیستم SCR-Technology می‌باشد، شما باید از ادبلو استفاده کنید.

شرایط نگهداری ادبلو

  • محلول ادبلو بی‌رنگ و شفاف می‌باشد
  • ادبلو سمی نبوده و نیاز به تمهیدات خاص برای حمل و نگهداری نخواهد داشت
  • طول عمر این محلول کاملاً وابسته به شرایط نگهداری می‌باشد
  • با این حال عمر تقریبی آن حدود ۱۸ ماه پس از تولید می‌باشد.
  • دما مهم‌ترین عامل در طول عمر این محلول بوده و نگهداری در محل خشک و خنک با تهویه مناسب و به صورت دربسته از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • این محلول نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد.
  • ادبلو نباید در مجاورت اکسیدکننده‌های غلیظ، اسیدها، نیترات‌ها و نیتریدها قرار گیرد.

ادبلو در ایران به شکل گالن تولید و توزیع می‌گردد. ولی در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا ایستگاهایی در پمپ بنزین‌ها برای عرضه ادبلو وجود دارد.

سیستم ادبلو کمک بسیار بزرگی به کاهش آلودگی هوا کرده است. ناگفته نماند انجمن خودروسازان آلمان یا VDA نام تجاری ادبلو را کنترل و مدیریت کرده‌است.

3 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید