ادبلو

مشخصات فیزیکی و شیمیایی ادبلو

شکل ظاهری ادبلو شفاف، زلال و فاقد کریستال می باشد. بوی زیادی از ادبلو استشمام نخواهید کرد، حلالیت بسیار بالایی را درون آب داراست و در دمای -11 درجه سانتی‌گراد منجمد خواهد شد. احتراق پذیر و دارای قابلیت انفجار نمی‌باشد.

ادبلو دارای چگالی برابر با 1089 کیلوگرم در متر مکعب در دمای 20 درجه سانتی گراد می‌باشد. ادبلو حساسیت و تحریک پوستی ایجاد نمی‌کند فقط کافی است ناحیه آغشته شدن به مایع ادبلو با آب و صابون شسته شود.

ادبلو باعث کاهش مصرف سوخت تا 6درصد می‌شود و هزینه خرید ادبلو را جبران می‌کند.

ادبلو

دستورات نگهداری ادبلو

احتمال هیدرولیز اوره و تشکیل آمونیاک و دی‌اکسید کربن در دماهای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد وجود دارد. دمای پایین‌تر از دمای کریستالاسیون نیز دمای مناسبی برای نگهداری نیست. از تماس و ترکیب هر گونه مواد نظیر سوخت، آب، روغن، گرد و غبار، شوینده‌ها با محلول خودداری گردد. از قرار دادن محلول ادبلو در معرض نور خودداری کنید.

نکته: (در صورت یخ زدن و تشکیل کریستال می‌توان محلول را به آرامی گرم کرده و هم زد و از آن استفاده نمود. تنها باید توجه گردد که هیچ کریستالی در محلول وجود نداشته باشد که باعث گرفتگی نازل شود).

در صورت تماس مداوم با محلول ادبلو بهتر است از دستکش و عینک استفاده شود. برای نگهداری ادبلو استفاده از ظروف فلزی و مسی به دلیل خورندگی ممنوعیت دارد. از ترکیب کردن ادبلو با ضدیخ و محلول های دیگر خودداری کنید زیرا به CSR صدمه وارد خواهد کرد و دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.

میزان فسفات، آهن، مس، آلدهید و … آب محلول در ادبلو می‌بایست با استاندارد مرجع برابر و حتی کمتر باشد. طول عمر این محلول کاملاً وابسته به شرایط نگهداری می‌باشد، با این حال عمر تقریبی آن حدود ۱۸ ماه پس از تولید می‌باشد به این موضوع توجه کنید که دما مهم‌ترین عامل در طول عمر این محلول بوده است.

ادبلو

هشدار

هرگز سیستم مصرف ادبلو را قطع نکنید از جمله عواقب این کار کاهش قدرت موتور کثیف شدن SCR آلودگی محیط زیست، کاهش عمر مفید موتور و اگزوز، و خارج شدن از خدمات پس از فروش می‌باشد.

همیشه میزان مناسب از محلول را در خودرو همراه داشته باشید. در صورت خالی بودن تانک AdBlue از روشن کردن موتور خودداری نمایید چرا که موتور توانی حدود نصف توان نامی خود را تولید خواهد نمود.

فناوری SCR چیست؟

برپایه حذف آلاینده‌های گازهای خروجی موتور پس از احتراق سوخت و هوا می‌باشد و مقرون به صرفه‌ترین راه حل دستیابی به استانداردهای زیست‌ محیطی یورو ۵ و ۶ خواهد بود. برای به‌کارگیری این فناوری نیاز به محلولی بنام «ادبلو» یا همان «آ یو اس ۳۲» می‌باشد. در کاتالیست سیستم «اس.سی. آر» گازهای در مجاورت کاتالیست با آمونیاک واکنش داده و به آب و نیتروژن تجزیه می‌گردد و از اگزوز خارج می‌شوند. فناوری «اس.سی. آر» هم‌اکنون به عنوان یک فناوری مؤثر و کارآمدجهان در حال گسترش بوده و در خودروهای آینده نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای کارکرد صحیح و مؤثر سیستم «اس.سی. آر» خودرو، باید اطمینان حاصل کرد که فقط ادبلو به دلیل خالص و استاندارد بودن در مخزن ادبلو ریخته شود.

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید:چند نکته مهم درباره ادبلو […]

  2. […] برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید: چند نکته مهم درباره ادبلو […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید