برای بیان نقش آلودگی هوا تنها ارگانی در بدن انسان که به طور مستقیم در ارتباط با هواست بی شک ریه است، به همین دلیل اثرات آلودگی هوایی روی ریه انسان خیلی بیشتر از سایر اعضای بدن است. اگر تا به امروز تصور می کردید که آلودگی هوا مشکلی است که آدم تنها در محیط بیرون از خانه با آن مواجه است، اشتباه می کردید، دو نوع آلودگی وجود دارد، یک آلودگی هوای داخل خانه و دیگری آلودگی خارجی و محیط بیرون خانه و یا همان آلودگی شهری و بیرون از خانه است.

آلودگی هوای داخل خانه

این را باید بدانیم که آلودگی هوا در داخل منزل دارای اهمیت بیشتری نسبت به آلودگی هوای خارج از خانه می باشد. برای این که درست همان هوای آلوده ای که خارج از خانه وجود دارد به داخل منزل نیز نفوذ می کند. و اضافه بر آن یک سری فاکتورهای دیگری نیز در هوای داخل خانه وجود دارد که در هوای خارج از خانه وجود ندارد. به عنوان مثال شما در خانه ممکن است سیگار بکشید، این سیگار در فضای بسته خانه حجمش بیشتر از خارج از خانه است. این مثال را می توان درباره مصرف قلیان در فضای بسته خانه نیز بزنیم.

از ماجرای پخت و پزهایی که در خانه می شود و استفاده از شومینه و بخاری هایی که از نفت و چون به عنوان سوخت در آن استفاده می شود، حتی کامپیوتری که روی میز گذاشته ایم و یا حتی چراغی که روشن است نباید چشم بپوشیم. به همه این موارد حضور افراد زیاد در یک فضای بسته را نیز نمی توان در نظر نگرفت چرا که این موضوع نیز می تواند در بحث آلودگی هوای فضا تاثیر زیادی داشته باشد.

تاثیر آلودگی هوا روی ریه

بیماری ها

در بحث آلودگی هوا عوامل زیادی درباره بروز بیماری ها به خصوص بیماری های دستگاه تنفسی و بیماری های ریوی مورد نظر قرار می گیرد. به طور مثال باید دید در آن منطقه چه کارخانه هایی وجود دارد و یا خودروها از چه نوع سوختی و با چه درصد کیفیتی استفاده می کنند. اما به طور کلی اثرات آلودگی هوا بر رشد و تکامل ریه کودکان و سلامت سالمندان تاثیرات زیادی دارد. همچنین آلودگی ها در بروز آسم که یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است تاثیر مستقیم دارد که نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس که به سه گانه آسم معروف است. این بیماری در اثر آلودگی هوا هم می تواند در افراد سالم بروز کند و هم در افرادی که آسم دارند تشدید شده و آنها را راهی بیمارستان کند. آلودگی هوا به غیر از آسم باعث بروز بیماری های دیگری در افراد می شود. یکی دیگر از بیماری های مزمن ریه برونشیت است.

برونشیت یا نایژه آماس به التهاب نایژه ها در شش گفته می شود. این عارضه در اثر تورم نای یا نایژک ها بروز می کند و به علت عفونت توسط باکتری ها و ویروس ها یا در اثر تحرکاتی مانند هوای آلوده و سیگار کشیدن ایجاد می شود. برونشیت حاد یا مزمن، نما و تظاهراتی متفاوت دارد. هنگامی که نایژه ها ملتهب می شوند معمولا انسداد نسبی راه تنفسی، سرفه و ترشح خلط رخ می دهد. در برونشیت حاد معمولا سرفه ها به مدت سه هفته به طول می انجامد. در بیش از 90 درصد هم این بیماری به دلیل آلودگی شدید هوا و وجود گرد و غبار بروز می کند.

هر چند به عقیده برخی دیگر از متخصصان آلودگی هوا باعث بیماری های دیگری نیز مثل سرطان ریه، معده و بیماری های قلبی می شود. هرچند که این بیماری ها مستقیماٌ و منحصراٌ مربوط به آلودگی هوا نمی باشد، اما آلودگی هوا یکی از عوامل مهم به ایجاد و شدت دهنده آنها به حساب می آید. بر اثر سوختن مواد آلی (ذغال، چوب، نفت و …) در حرارت های بین 800- 200 درجه سانتی گراد و بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی مقداری هیدروکربن های سرطان زا تولید می شود.

بزرگترین وظیفه مکمل هایی نظیر ادبلو (مایع اگزوز دیزل) کم کردن و از بین بردن آلاینده های خروجی از اگزوز خودروهای دیزل می باشد، که سهم بزرگی در تولید آلودگی در هوای شهرهای بزرگ را دارند.

نوع و مقدار تولید هیدروکربن های سرطان زا بستگی به نوع حرارت، سوخت، میزان اکسیژن و عوامل دیگر دارد. ثابت شده است مقداری از مواد سرطان زا بر اثر احتراق توتون و تنباکو (استعمال دخانیات) و سوختن چوب، هیزم و کاغذ و مقدار زیادی از این مواد هم بر اثر احتراق بنزین و گازوییل در موتور خودروها تولید می شوند. به طور کلی با فرض این که اتومبیل ها در شرایط استاندارد فنی کار بکنند در عرض یک سال در شهر تهران حجم زیادی ماده شیمیایی سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوییل تولید و در هوا پخش می شود. حساسیت مواد آلاینده می توانند باعث عکس العمل های آلرژیک مختلفی از جمله آبریزش بینی، تنگی نفس، خارش پوست، اشک چشم و عطسه های پی در پی شوند.

راه های خالی کردن خانه از هوای آلوده

اولین موردی که باید به آن اشاره کرد این است که به هیچ وجه در داخل خانه سیگار و یا قلیان مصرف نشود. آلودگی که به خاطر مصرف سیگار و قلیان در خانه ایجاد می شود یک سری از فاکتورهایی هستند که در بروز حتی سرطان نیز تاثیر بسزایی هم برای فرد مصرف کننده و هم اعضای دیگر خانواده دارد. متاسفانه برای آلودگی خانه ای که در آن سیگار، قلیان و حتی مواد مخدر استعمال شده هیچ کاری نمی شود کرد در نهایت فقط می توانم بگویم بهتر است بعد از مصرف سیگار و قلیان تا دو ساعت در آن خانه هیچ فردی حضور نداشته باشد.

نکته دیگر در زمان پخت و پز است، این روزها همه متخصصان تاکید می کنند که آشپزخانه های امروزی استاندارد نیستند آن هم به این خاطر که در فضای باز قرار دارند. آشپزخانه ها باید در فضای بسته باشند، درست مثل آشپزخانه خانه های قدیمی که کلا از دیگر فضاهای خانه جدا بودند. به هر حال با توجه به این که این روزها آشپزخانه ها باز هستند توصیه می شود که در هنگام پخت و پز حتما از هواکش استفاده شود. نکته دیگر این که حداکثر از مصرف شومینه پرهیز شود، چرا که به شدت باعث بروز آلودگی هوای خانه هاست. فاکتور دیگر حمام است، باید توجه داشته باشید که بعد از استحمام برای پاک بودن هوای خانه باید در حمام را به طور کامل ببندید. همچنین از نگهداری پرندگان و حیوانات در خانه پرهیز کنید.

آلودگی فضای بیرون

مهم ترین عامل ایجاد آلودگی هوا در شهرها سوختی است که در اتومبیل ها استفاده می شود. سوختن این نوع سوخت ها در خودروها آن هم با توجه به ترافیک های چند ساعته و همچنین تعداد زیاد خودروهای تک سرنشین که گاهی جزو خودروهای فرسوده و آلاینده هستند باعث ایجاد آلودگی هوا از طریق ایجاد گاز دی اکسید کربن می شوند. متاسفانه باید به این نکته اشاره کرد که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در نیم قرن  اخیر مقدار دی اکسید کربن موجود در جو زمین به طور هولناکی بالا رفته است که این مسئله ای بسیار نگران کننده بوده و باعث گرم تر شدن هر روزه جو زمین می شود. در خارج از خانه و زمانی که با آلودگی شدید هوا رو به رو هستیم تاکید بر این است که حتما از وسایل جا به جایی عمومی مثل مترو و اتوبوس ها استفاده کنیم.

برای مطالعه پیشنهاد می کنیم: تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر روی گیاهان

از طرفی باید فرهنگ استفاده از دوچرخه را در جامعه تبلیغ و ترویج کنیم. در زمان آلودگی هوا تنها ورزشی که توصیه می شود ورزش دوچرخه سواری است. این در حالی است که حتما توصیه می کنیم در زمان شدت آلودگی هوا کودکان و افراد مسن و از همه مهم تر افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند از خانه خارج نشوند و بقیه افراد جامعه نیز که از سلامت برخوردارند از ماسک استفاده کرده و در حد امکان از حضور در مکان های شلوغ و پر از جمعیت خودداری کنند. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که اگر قرار است پیاده روی داشته باشید حتما زمانی این کار را انجام دهید که هوا دارای آلودگی نسبتاُ کمتری است.

تاثیر مهم تغذیه

تغذیه انسان بی شک موضوع بسیار مهم و موثری است. حتماٌ باید از سبزیجات تازه استفاده کنیم، هم چنین خوردن گردو و پسته برای افرادی که دچار بیماری های ریوی هستند و حتی افراد سالم به شدت توصیه می شود. از طرف دیگر به مصرف بیشتر آب توجه داشته باشید چرا که آب باعث مرطوب ماندن ریه شده و از بروز بیماری های ریوی جلوگیری می کند. متاسفانه این تصور به وجود آمده که خوردن شیر برای مقابله با آلودگی هوا موثر است اما باید به این نکته اشاره کرد جدای از تاثیرات لبنیات به عنوان یک منبع غذایی، لبنیات هیچ تاثیری در مقابل آلودگی هوا ندارد و بهتر از هر چیزی مصرف زیاد آب آشامیدنی است.

توصیه : در مواقعی که در معرض آلودگی هوا هستید و چاره ای ندارید آب بسیار بنوشید.

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید